Chen négy dolgot emelt ki/követelt:
függetlenséget, új alkotmányt, további fejlődést, és az ország nevének megváltoztatását Tajvanra (a jelenlegi Kínai Köztársaságról). Ezt a négy dolgot a BBC-vel szemben egy Kínával foglalkozó blogger így írja le: ENSZ tagság (ez egyenlő a függetlenséggel) Tajvan néven, új alkotmány, valamint további fejlődés a jelenlegi - kvázi független - állapotban. (Az eredeti beszéd szövegét nem találtam meg).
Kína természetesen élesen reagált a beszédre. Li Zhaoxing, kínai külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy ha Chen tovább folytatja a függetlenség kérdésénekfeszegetését, akkor a történelem bűnőzöként (criminal in history) fog rá emlékezni. Mindennek az ad jogi alapot, hogy tavaly a kínai törvényhozás elfogadott egy törvényt, amely értelmében erőszakot vethetnek be, ha tajvani részről akárcsak kisérleteznek is a függetlenség bármilyen formában történő kinyilvánításától.
A beszéd másnapján esett a tajvani tőzsde, és gyengült a tajvani dollár az amerikaival szemben. Chen beszéde ellenállást váltott ki az Egyesült Államokban is. Az amerikai külügyi szóvivő elhatárolódott Chen-től, és a status quo fenntartásában "nem szerencsés lépésnek" nevezte a tajvani elnök cselekedetét.
A beszéd után egy nappal - attól függetlenül - közzétették a jövő évi kínai katonai költségvetés néhány adatát, amely közül az egyik legfontosabb, hogy a kiadások mértéke közel 18 százalékkal (!) növekszik az ideihez képest.
Az amerikai vezetés, élükön Dick Cheney alelnökkel évek óta bírálja Kínát a katonai kiadások folyamatos növekedése miatt. A vádak szerint a hivatalosan elismert tíz százaléknál magasabb éves kiadásnövekedésnél is gyorsabb a fejlődés, ha a költségvetés más fejezeteiben eldugott forrásokat is számoljuk.
Kedden egy tajvani újságra nyilvánosságra hozta, hogy Chen elnök jelenlétében, február másodikán sikeres rakétatesztet hajtottak végre. A rakéták 1000 km hatótávolságúak, amely jelentősen több, mint a Tajvan Hong Kong, vagy Tajvan Sanghaj távolság, de Peking (még) nincs lőtávolon belül.
A helyzetet fűszerezi, hogy Annette Lu, a jelenlegi - függetlenség párti - alelnök bejelentette, hogy indul a jövő évi elnökválasztáson.
Eléggé paprikás tehát a hangulat. Meglátjuk mi sül ki belőle.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.