A Foreign Affairs legutóbbi száma (2007. március-április) minimellékletben foglalkozik Japán megújult külpolitikai aktivitásával (The Return of Japan).
Az elmúlt években a japán külpolitikai gyökeres átalakulásának lehettünk tanúi. Egyes helyeken arról lehet olvasni, hogy Japán az erősödő nacionalizmus, az aktívabb nemzetközi szerepvállalás és a hadi kiadások növekedése miatt alapvetően forgatja fel a térség stabilitását. Az egyik cikkben találtam egy érdekes idézetet Szingapúr korábbi miniszterelnökétől, Lee Kuan Yew-től:
„encouraging Japan to play a larger security role is like giving a former alcoholic a rum bonbon”
Koizumi Junichiro és Abe Shinzo
a kép forrása
Katz, Richard; Ennis, Peter: How Able is Abe?
Foreign Affairs; Mar/Apr 2007, p75-91
- felismerték és elfogadják, hogy Japánnak alapvetően kell újrafogalmazni az 1970-es és 1980-as évek passzív külpolitika stratégiáját
- gazdasági reformokra van szükség
- Japánnak nagyobb szerepet kell betölteni, mind regionális, mind globális szinten
Különbségek
- Abe nehezebben boldogul a párt támogatásának megszerzésével
- Koizumi elkötelezettebb volt a gazdasági reformok felé
- Abe inkább a külpolitikában sikeres
Sokan le akarják vetni a pária állam köntösét is. (Ami 60 évvel a második világháború vége után igencsak jogos „követelés”).
Japánban is jelentős problémákat okoz az elöregedő társadalom. A kieső munkaerőt a hatékonyság növelésével lehet pótolni.
Japán új alkotmányt, új, az Egyesült Államoktól független külpolitikát akar. De ez a függetlenség csak addig terjed, amíg nem megy a kétoldalú kapcsolatok rovására.
Példaként említhető a japán igény, hogy vonják be az Iránnal kapcsoltos tárgyalásokba, lévén Japán Irán legnagyobb kőolaj-vásárlója.
Tavaly ősszel Abe tanácsadó közül többen is felvetették, hogy az észak-koreai nukleáris fenyegetéssel szemben csak egy saját nukleáris erő kiépítése nyújt megfelelő védelmet. (Abe élesen elhatárolódott a felvetéstől.)
A cikk azzal zárul, hogy Abe ugyan erőtlennek ígérkezik a belföldi reformokkla kapcsolatban, de ha sarokba szorul, akkor valószínűleg meg fogja lépni a szükséges lépéseket.
Green, Michael J.: Japan is Back: Why Tokyo”s New Assertivness Is Good For Washington
Foreign Affairs; Mar/Apr 2007
Ez egy könyvismertető. (Japan Rising: The Resurgence of Japanese Power and Purpose.. Kenneth B. Pyle. : Public Affairs, 2007, 448 pp.)
A cikk, és a könyv is tulajdonképpen arról szól, hogy Japán aktívabb magatartása a jelenleginél is fontosabb partneri státuszt biztosít Egyesült Államoknak külpolitikájában.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.