A kérdésnem hagyott nyugodni, és kis kutatás után rá kellett jönnöm, hogy a miniszteri ígéretnek komoly előzménye van.
Történt, hogy 2003 szeptemberében három, volt köztársasági elnök (Václav Havel - Göncz Árpád - Lech Walesa) találkozott, és egy közös nyilatkozatot tettek közzé, mely 14 újságban egyszerre jelent meg 2003. szeptember 18-án. (angol verzió)
"Ma a demokratikus világ felelőssége a kubai ellenzék képviselőinek támogatása, függetlenül attól, hogy a kubai sztálinistáknak meddig sikerül még kapaszkodniuk a hatalomba...A levél előzménye, hogy 2003 tavaszán az ENSZ Emberi Jogi Tanácsába Kuba képviselőt delegálhatott.
...az európai országoknak létre kell hozniuk a "Kubai Demokrácia Alapítvány”-t a feltörekvő kubai civil társadalom támogatására. Ez az alapítvány készen áll majd az azonnali mûködésre akkor, ha a szigetországban politikai változásokra kerül sor. "
Václav Havel - Göncz Árpád - Lech Walesa: Cuba libre!
Másik fontos előzmény, amelyre a levél is hivatkozik, hogy 2003 tavaszán elitéltek 75 ellenzékit Kubában.
A részletekkel kapcsolatban Ortutay L. Gyulát idézem:
Az EU egyeztetett álláspontot alakított ki Kubával kapcsolatosan azt követően, hogy 2003 tavaszán Havannában elítéltek 75 ellenzékit, köztük értelmiségieket, közgazdászokat, újságírókat. (Súlyos börtönbüntetéseket szabtak ki azzal a váddal, hogy egy külföldi hatalom, az Egyesült Államok zsoldjába szegődve államellenes tevékenységet fejtettek ki.)A kezdeményezés (Cuban Democracy Fund) további sorsáról nem találtam infókat.
Az EU akkor testületileg elítélte az emberi jogok megsértését, s retorziókat léptetett életbe: korlátozták a kulturális együttműködést, s diplomatáik megjelenését a hivatalos kubai rendezvényeken. Ugyankkor meghívták saját nemzeti ünnepi fogadásaikra a kubai ellenzékieket.
Nem késett a havannai válasz. Castro tömegfelvonulásokat szervezett a Bush elnök iraki katonai beavatkozását támogató akkori olasz és spanyol elnök, Berlusconi és Aznar követségeihez. Majd következett a koktél-partik fagyasztásának időszaka: a kubai külügyminisztérium egyszerűen nem állt szóba azon uniós országok követségeivel, amelyek ellenzékieket hívtak meg fogadásokra.
A mélypont 2005 januárjáig tartott, amikor (elsősorban az új szocialista spanyol kormány kezdeményezésére) az EU kompromisszumot keresett. Eszerint maradt az emberi jogok védelme, ám cél lett a kapcsolatok felújítása. Brüsszeli kulisszatitkok szerint a tagállamok eléggé megosztottak, hogy milyen politika segítetheti elő a demokratizálást Kubában.
Tavaly májusban a Kuba-ügyben ismét érintettek lettünk (továbbra is Ortutay 2006-os blogbejegyzéséből idézek):
Simonyi András washingtoni magyar nagykövet is részt vett azon a televíziós kapcsolásos konferencián, amelyen Kelet-Európa egykori kommunista országainak diplomatái kezdeményezést tettek a kubai belső ellenzék támogatására...
...a televíziós-konferencia után a Bem tér alighanem számolhat azzal, hogy a kubai propagandában mostantól Budapestre, a magyar diplomáciára is tesznek majd nem éppen hízelgő megjegyzéseket. Eleddig ilyenből főleg a cseh barátainknak jutott ki. Prága ugyanis az EU tagállamok közül talán a legkövetkezetesebben bírálja a Castro-rendszer emberi jogi gyakorlatát.
Annyi baj legyen! Maximum kevesebben mennek tőlünk turistáskodni... puff neki...
De ezek szerint - már egy ideje - a hivatalos magyar álláspont a kubai ellenzék mellett teszi le a voksát.
update 2007. május 13.
- Magyarországon járt Caleb McCarry, a Bush-kormánynak a "kubai átmenetet" koordináló diplomatája.
- A kubai nagykövetség tiltakozott.
- A Demokrácia Központ (Gyarmati István) Kuba konferenciát szervez.
Baloldali értelmiségiek egy csoportja - köztük Krausz Tamás történész, Szerdahelyi István esztéta és Baranyi Ferenc költő - is tiltakoznak Bush elnök kubai koordinátorának budapesti fogadása és a tervezett Kuba-konferencia megrendezése ellen.
Szerintük a Bush-kormány így gyűjt szövetségeseket Európában a független Kuba belügyeibe való beavatkozáshoz.nol.hu
Milyen jól látják...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.