A tajvani politikai rendszer a franciához hasonló félprezidenciális rendszer. A napi ügyeket a miniszterelnök viszi, a minisztereket és a miniszterelnök-helyettest a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. A miniszterelnök ellen a parlament egyharmadának támogatásával lehet bizalmatlansági indítványt benyújtani, melynek elfogadásához egyszerű többség szükséges. Ilyen indítvány benyújtására már nem került sor. Sikeres voks esetén a miniszterelnöknek tíz napon belül le kell mondania és az elnöknél kezdeményeznie kell az országgyűlés feloszlatását. Sikertelen indítvány esetén ugyanazon elnök ellen egy naptári éven belül nem nyújtható be hasonló indítvány. |
Chang az elnök, Chen Shui-bian bizalmasa. A 2000-es elnökválasztás során kampányfőnök volt. 2002 óta a DPP főtitkára (Secretary General), közben folyamatosan az Elnöki Hivatal tanácsadója. 2000 októbere és 2002 februárja között már betöltötte a miniszterelnöki posztot. A mostani kinevezésével hatodjára nevez ki miniszterelnököt Chen elnök.
másodjára miniszterelnök: Chang Chun-hsiung ( 張俊雄)
A váltás éppen az idei költségvetés elfogadásának vitájában érte a kormánypártot, melynek a dolgát tovább nehezíti, hogy a parlementben enyhe ellenzéki többség van.
Su lemondására csak az egyik magyarázat az, hogy alulmaradt a kormányzó Demokratikus Haladás Pártjának (DPP) elnökjelöltjei közötti versenyben. Anette Lu, alelnök, korábbi DPP elnökjelölt-aspiráns úgy kommentálta Chang kinevezését, hogy Chen elnök demonstrálni akarta, hogy nem béna kacsa, és hogy még mindig ő tartja a kezében a gyeplőt.
Chang kinevezésével Frank Hszie (a DPP elnökjelöltje) Kínával megengedőbb politikája kevésbé érvényesülhet.
bővebben: 1, 2Adalék: időközben az Economist is feldolgozta a múlt heti eseményeket.
Only five months ago, Mr Hsieh lost a race for the mayorship of Taipei. He hopes his political fortunes will mimic those of President Chen, who won the presidency in 2000 after losing a bid for re-election as mayor of Taipei in 1998. In the presidential election next March, Mr Hsieh's chief opponent will be the man who defeated Mr Chen in 1998, Ma Ying-jeou, the charismatic nominee of the main opposition party, the Kuomintang (KMT).
KMT
Közben az ellenzéki Kuomintangnál is zajlanak az események. Ma Ying-jeou (馬英九), akinek a népszerűségi indexe a februári 50 százalékról 33 százalékra esett, kénytelen sokkal jobban a pártja segítségét keresni. Ezért felkérte pártbeli riválisát Wang Jin-pyng-t (王金平), hogy legyen alelnök-jelölt, az ajánlatot Wang visszautasította. Részletek a Taipei Times-ban.
További Tajvannal kapcsolatos bejegyzésekhez kattints a menüsoron vagy a bejegyzés alatt a "tajvan" címkére.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
p 2007.05.15. 02:02:34
zhaoman 2007.05.15. 02:10:30
Nem írtam el, "csak" félrérthetően fogalmaztam.
Eredeti mondatom "Chang Chen Shui-bian elnök bizalmasa", amit úgy értettem, hogy Chang "Chen Shui-bian" elnök bizalmasa.
Köszi az észrevételt! Pontosítok a szövegen!
Sanyi cikkéről már írtam:
waijiao.blog.hu/2007/04/17/tajvan_kina_kapcsolatok